LOR PEYNİRLİ HAMSİ

ezgi guven tarafından

Slow Food, Slow Fish Cenova etkinliği içinde hamsi reçeteleri yarışması yapıyor. Bu durum benim çok hoşuma gitti. Çünkü çok severim hamsiyi. Küçük olduğu için hep haksızlık yapılır enfes tadına, bir de sardalyaya. Oysa besin değerleri de lezzeti de büyüklerine taş çıkarır cinsten. Yarışmanın teması da zaten ”küçük balıklar büyük lezzetler”. Geçen yaz bir misafirimizin tavsiyesi üzerine sardalyayla denemiştik bu tarifi. Bugün de dedik ki hamsilisi de nefis olur elbette. Yani bu tarif sardalyadan yapılan bir Girit yemeğinin varyasyonu ”lor peynirli hamsi”!

Siz de hamsili tariflerinizi slowfish yarışmasına göndermek isterseniz 1 Nisan 2013 tarihine kadar 10 kişinin tadabileceği şekilde ayarlanmış bir malzeme listesi, yemeğin adı, kullanılan hamsinin nerede avladığı gibi bilgileri, bir de yemeğinizin öyküsünü kısaca anlatarak slowfish@slowfood.com adresine gönderebilirsiniz.

Malzemeler

500 gr fileto hamsi

150 gr taze lor peyniri

1 demet taze soğan

1 demet maydanoz

1 limon rendesi

zeytinyağ,tuz, karabiber

Bir tencerede yeşil soğan biraz tuz ve zeytinyağ ve limon kabuğu rendesi ilave ettiğimiz loru şöyle bir kavuruyoruz. Bir fırın tepsisini güzelce zeytinyağıyla yağlayıp hamsileri derileri altta kalacak şekilde diziyoruz. Üzerine lorlu karışımı ekleyip tekrar bir sıra hamsi diziyoruz. Fırına veriyoruz 15 dakika kadar pişiriyoruz. İşte küçük balık, az malzeme, büyük lezzet diye buna derim.

lorlu hamsi lor peynirli hamsi

 

Reklamlar