Balkabağında Kestaneli Pilav

ezgi guven tarafından

Tanju ve Ezgi iftiharla sunar! Bugün Ayna’da kendi aramızda yılbaşı öncesi yemeği hazırlamaya karar verdik. Tanju’yla günler öncesinden menüye karar vermiştik.

Balkabağında Kestaneli İç

Hepimizi sabahın köründe Ayna’da buluşturan balkabağı heyecanıydı. Balkabağının üzerinden bir ”kapacık” kesip, içindeki çekirdekleri çıkardık, kabağa sarmısaklar sapladık, biraz tuz ve esmer şeker ilave edip, Cunda’daki ”Cumhuriyet Fırınına” görütük. Kabak 2 saat civarında odun ateşinde pişti. Kabak pişerken biz pilavı hazırladık. Soğanları doğradık, ayçekirdeklerini zeytinyağında biraz çevirdik, soğanı, kurudutu, tarçını, yenibaharı,karabiberi, muskatı ve tuzu ilave ettik. Pirincini ayarladık, suyunu koyup kısık ateşte pişmeye bıraktık. Diğer tarafta kestaneleri haşladık, soyduk. Pilavı diri bıraktık. En son üzerine kestaneleri ilave ettik.

Bu ana kadar herşey normaldi. Sonra gidip fırından kabağı aldık. Ayna’ya getirdik ki hepimiz tadının enfesliği karşısında biraz şaşkınlık ve epey mutluluk duyduk. Kabak içindeki şekerin de katkısıyla muhteşem bir su bırakmış. Böyle anlatmakta zorlandığım bir tat, sanki karamelize sarmısak ve sanki bal kabağı pekmezi gibi enfes birşey. O suyu da tabii hemen pilavın içine ekledik. Pilava da inanılmaz bir aroma verdi. En son da kabağa pilavı doldurduk, bir yarım saat daha fırınladık. Ne yalan söyleyeyim muhteşem oldu..

Balkabağında Kestaneli Pilav

 

 

Reklamlar