Ev Yapımı Makarna

ezgi guven tarafından

Bugün Ayna’da rol değişimi yaptık. Annem Maria, ben Gina, Tayfun da Renzo oldu. Makarna yapmaya koyulduk. Tarif çok kolay 100 gram una 1 yumurta. Biz 6 yumurtayla yaptık, 600 gram un kullandık. Asıl mesele hamuru çok iyi yoğurmak, bir de tabii bulunabilecek en iyi unu kullanmak.

Önce tüm malzemeyi hamur yoğurma makinesinde birleştirdik, sonra tezgaha aldık. Bu noktada ya kocaman kollu, dev cüsseli bir Gina veya Maria olmak gerekiyor ya da Renzo’yu hamuru yoğurmak için ikna etmek gerekiyor. Hep beraber yaklaşık bir saat hamuru yoğurduk, önce uzatıp sonra topladık, çektik birleştirdik. Hamur ipeksileşince üzerine nemli bez koyup bir buçuk saat buzdolabında dinlendirdik. Daha sonra eski usul, yandan çevirmeli makineyle hamuru açtık, kestik, sonra da biraz kurusun diye çamaşır asar gibi oklavaya astık.

Makarnayı tuzlu kaynamış suda ”al dante” haşladık. Süzdükten sonra  içine rendelenmiş beyaz peynir ve doğranmış maydonoz  koyduk. Tabaklara bölüp karabiber serptik. Yerken de erken hasat, filtre edilmemiş zeytinyağ gezdirdik. Yetmedi biraz daha gezdirdik, yetmedi biraz daha, biraz daha, daha, daha!

İşte makarna budur diye yedik. Buon appetito!

ev yapımı taze makarna

Reklamlar