YILBAŞI AYNA’SI

ezgi guven tarafından

Sonunda yılbaşı menüsünü hazırladık, içimize sindi. Hatta yapmak ve yemek için sabırsızlandığım bir menü oldu. Yemeklerden bahsetmek istiyorum.

Kimi büyük klasiklerden, mesela  İstanbul usulü yaprak sarma  anneanne usulü yani fıstıklı, kuşüzümlü, bol baharatlı nefis sarmalar.  Gerçek mayonezli Rus Salatası, hemen hemen herkesin çok sevdiği ama her mayoneze güvenmediğimiz için artık özlemle hayal ettiğimiz nefis bir meze. Portakallı Zoho Salatası ise eski köye yeni adet. Girit Usulü tarçınlı et de Ege’nin klasiklerinden. Gecenin yıldızlarından biri de Picasso usulü kalamar dolması, bebek kalamarlardan mürekkepli, pirinçli. Peynir kroketse bir Midilli esintisi. Çiğ balıklı ılık fava aramıza yeni katılanlardan. Kestaneli bulgur pilavı es geçilemez bir yardımcı yemek. Noel Salatası Füsun Aydınlık’ın tarifi. Narlı, kuş üzümlü, cevizli yaban mersinli, balsamikli nefis bir salata. En son da Yılbaşı pastası.

YILBAŞI AYNA'sı

 

Buarada yemeklerimizi yerken hem küçük bir yılbaşı eğlencesi hem de 2013’den şöyle geriye bir bakmak için Ayna’daki beyaz  perdeden 50, 60, 70 ve 80’li yılların film ve klip karelerini birlite izleyip biraz da eskiyi yad edelim istedik. Herkese mutlu, sağlıklı, nefis yemekler dolu bir yıl diliyorum.

Reklamlar