Borç Çorbası

ezgi guven tarafından

Malzemeler değişti pazarda. Lahanalar, karnıbaharlar, cibesler, ısırganotları boy gösteriyor. Annemle çorbaya karar verdik. Ben de artık bir zahmet yazayım dedim. Çorba çok sevmem, gereksiz yere karnımı doyuruyormuşum gibi gelir. Ama borç çorbasının başka bir yeri var hayatımda, kışın üç öğün yesem bıkmam.

Azeri bir yardımcımız vardı, Şafak Hanım. Moskova’da makine mühendisliği okuduğu yıllarda, her evde sürekli sobanın üzerinde kaynayan borç çorbasını anlatırdı bize, çok da güzel yapardı, ondan öğrendik.

Başrol lahanada tabii, ama kahramanın arkasında gizli bir kış sebzeleri teşkilatı var. Ajan da defne yaprağı. Patetesler kimlik değiştiriyor, pancar kılığına giriyor, falan. Biraz karışık işler anlayacağınız. Biz de şimdi bu olayın çözümlemesine gireceğiz.

İki tane kuru soğan, iki havuç, iki patates, beş küçük pancar, üç tane çarliston biber, hepsi küp küp doğranıyor. Bir küçük lahana  da ince ince kıyılıyor. Soğan, havuç , biber ve defne yaprağı çorba tenceresinde zeytinyağla öldürülüyor. Burada  heyecan tırmanmaya başlıyor. Ardından olaya lahanalar karışıyor ve kazan kaynamaya başlıyor. Ayrı yerde olaya asıl rengini verecek pancarlar haşlanıyor. İyice haşlanıp bir bulamaç haline gelince lahanalı karışımın içine boca ediliyor. Tüm teşkilat pancarın rengine bulanıyor.

Çorbayı içerken en sevdiğim şey içinde patates aramak, çünkü patatesler pancarın rengini tamamen çekiyor ve siz pancar mı patates mi diye yemeden anlayamıyorsunuz. İşte olay anı!

Reklamlar