Bamya Tava ve Pırasalı Ot Kavurma

ezgi guven tarafından

Bugün iki muhteşem yemek var Ayna’da. Tam anlamıyla Ayna’ya özel, tamamen yerel üretim sebzelerden. Zaten benim için sebze deyince akan sular duruyor, bir de annemin yaratıcılığı girince işin içine, heyecanlanıyorum işte.

YEMEK 1

BAMYA TAVA

Geçen hafta Ayna’nın önüne kurulan tezgahtan bahsetmiştim. Ayvalık’ın köylerinden gelen ve kendi ürettikleri ürünleri satan çiftçilerin pazarı. Bugün de tezgahlarında kocaman bamyalar vardı. Bu bamyaları mesala İstanbul’da asla almazdık biz ya da belki yoktu, hatırlamıyorum. Ama Cunda’da kızartması yapılırmış meğer. Sonra üzerine domates sosu ve sarmısaklı yoğurt. Bir gün denedik muhteşem, ondan sonra da hep yapar olduk.

Bugünse annem, serde karadenizlilik var tabii, bamyaları hani hamsi kızartır gibi yani tavaya yelpaze gibi dizerek kızartmaya karar vermiş. Mısır unu ve sodalı bir karışıma bulayıp öyle kızartmış. Üzerine yine sarmısaklı yoğurt ve yine köy tezgahından alınan domatesten sos. Gerçekten leziz!

YEMEK 2

PIRASALI OT KAVURMA

Yine pazarda, bu sefer farklı bir üretici tezgahında incecik pırasalar bulduk. Gerçekten kalem inceliğinde pırasalar, zaten sanırım annem dışında pırasa olduğunu anlayan olmadı, tezgahta ”dört bağ pırasa” deyince etraftaki herkes şaşkınlıkla bize baktı. Neyse pırasaları tavla pulu kalınlığında doğradık, tabii ki Ayvalık zeytinyağında kuru soğanla kavurduk. Karabiber, az pul biber ve tuzla tatlandırdık. Sonra içine doğranmış taze nane ve biraz ıspanak ilave edip bir kez daha çevirip altını kapattık. Servis sırasında, otu bir fırın kabına koyup üzerine Ayvalık tulum serpip, peynir eriyinceye kadar fırınladık.

 

Reklamlar