Ayna’da Hamburger Nasıl Pişer?

ezgi guven tarafından

 

Günün yemeğinin hamberger olmasına karar verdiğimiz an hepimizi bir endişe aldı ki anlatamam. Sorun şuydu; tamam, mayonezi, köfteyi, ketçabı, hardalı yaptık ama ya ekmek? Hemen öğlen servisine kadar ekmek yapsak yetişmez, dünden karar vermek gerekliydi. Hamburger ekmeklerini görmeye bile tahammülümüz yok. Tek seçenek kalıyor, Cumhuriyet fırınının en küçük yuvarlak kepek ekmeği.

Önce hamburger köftelerini hazırladık, çok az ekmek içiyle, biraz karabiber, soğan, kimyon, taze mercanköşk. Sonra annem ketçap yapmaya koyuldu. Köylü pazarından aldığımız domateslerin suyu çıkarıldı, içine biraz tuz koyulup sıvının dörtte biri kalana kadar kaynatıldı. Sonra biraz nişastayla kıvam verildi, en son elma sirkesi ve şeker ilave edildi.

Mayonez; Ayna’da hep var zaten. Üç yumurtaya 250 ml kadar zeytinyağı, tuz ve limon suyuyla hazırlanıyor. Diğer yandan patetesler doğranıyor, öyle ya hamburger patetessiz düşünülemez. Her şey hazır.

Köfte ızgaraya koyuldu, ekmeklerin içi çıkarıldı, köftelerin üzerine koyulup, ısıtıldılar. Marullar ince ince doğrandı, domatesler, soğanlar halka halka. Ekmeğin üzerine sırasıyla önce mayonezi sürdük, sonra marullar, üzerine bir kaç ince dilim turşu,  domates, köfte ve en son ketçap! Patatesler de kızardı. Sonuç; bu bir hamburger mi, hayır, ekmek arası köfte! Ama nefis!

Reklamlar