Cunda’ya Gerçek Yaz Şimdi Geldi -Soğuk Çorba”gazpaço”

ezgi guven tarafından

Ayna’yı ilk açtığımız yıllardan beri yaz aylarında, Cumartesi günleri, yan sokağımıza çevre köylerden gelen çiftçiler pazar kurar. Yazın geldiğini en çok da böyle anlarız.

Bu sabah Ayna’ya geldim, baktım nihayet, yine yan sokakta pazar kurulmuş. Tezgahları son derece düzensiz, özenle dizilmiş aynı boy domatesler göremezsiniz mesela. Domatesler eğri büğrü, bamyalar asla tek boy değil, irili ufaklı! Kabakların üzerinde çiçekleri bile duruyor. Daha on sayfa anlatabilirim sanırım bu benim için oldukça duygusal durumu. ”Neden daha önce gelmediniz?” diye sordum. Sebzeler ancak çıktı biz de geldik dediler. Hatta henüz patlıcan getirememişler. Biraz daha zaman geçsin, Ayna’nın tüm pazar alışverişine yetecek bu tezgahlar. En çok da o zaman içim rahatlayacak, yüzde yüz yerli tohum domatesi, patlıcanı, yabani semizotunu, biberi yerken ve sunarken. Bu tezgahların başında anneler, babalar ve çocuklar var. Tüm yılın emeğini seriyorlar tezgahlarına. Ne zor bir iş çiftçilik, hele bu zamanda büyük üreticilerle rekabet etmeye çalışmak ne kadar güç. Yine de neyse ki geldiler.

Geldiler de domatesin kokusunu duyduk en sonunda. E bu durumda aklımıza ilk gelen de ”gazpaço” oldu tabii. Soğuk çorbaların en güzeli, tabii annemin yorumuyla domates cacığı.

Domatesler küp küp minicik doğranıyor, biberler yine incecik, salatalık küp küp, maydonoz incecik, hepsi karıştırılıp zeytinyağ, tuz ve karabiber ekleniyor. Ağzı kapalı bir kapta bekletiliyor.

Sarmısak dövülüp biraz ekmek içiyle harmanlanıyor. Servis sırasında, bir kaseye önce domatesli karışım koyuluyor, sonra üzerine sarmısaklı ekmek içleri, buz küpleri, yine biraz zeytinyağ gezdiriliyor, karabiber maydonoz ve bir kaç dal taze fesleğen. Hepsi bu!

 

 

 

 

 

 

Reklamlar