Fırında Lor Peynirli Top Kabak Dolma

ezgi guven tarafından

Ah lor sen nelere kadirsin? Gerçekten de bazı malzemeler ne yapsan güzel oluyor, her türlü hayal gücüne apaçık oluyor. Yemeği yapmaya başlarken aklındakiler farklı, finali bambaşka oluveriyor. Çünkü lor peynirinin sınırları geniş. Tabii kabağın da hakkını yememek lazım. İyi pişirildiğinde her tür kabak yemeği, şu ”kabak tadı vermek” deyimini çürütüyor.

Bu sabah Ayna’da bir gün önceden karar veremediğimiz için ”günün yemeği ne olsun” paniği vardı. Dolaplar karıştırıldı ve  köylü pazarından aldığımız koyu yeşil renkli top kabaklar bulundu. Dolma yapılacağı çok belli ama nasıl? Bu sefer lor peynirli yapalım dedi annem. Kabakların içi oyuldu ve biraz zeytinyağında çevrildi. Lor peyniri, taze fesleğen yaprakları, taze nane ve dereotu ve biraz zeytinyağıyla karıştırıldı. Sonra çekirdeksiz siyah zeytinler, tabii tuz ve karabiber ilave edildi. Soğuyan kabaklara bu karışım dolduruldu. Fırın tepsisine dizildi. Biraz zeytinyağ, su ve süt bir yerde çırpılıp üzerlerine ilave edildi. En üstüne de kızarmış ekmek kabuğu kırıkları serpilip 200 derecede fırına verildi.

Yemek fırından çıktığımda enfes bir taze baharat kokusunun yanı sıra kıtır kıtır olmuş ekmek kırıkları çok iştah açıcı görünüyordu. Ayna ekibinin ellerine sağlık!

Reklamlar