Lor Tatlısı (Ayvalık Usulü)

ezgi guven tarafından

Çok uzun süredir ”lor tatlısı” yapmak istiyorum. Lor gerçekten muhteşem bir malzeme. Her şekle girebiliyor. Biraz süt ekleyip çırpın krema oluveriyor, dereotu, maydonoz ilave edin nefis bir meze oluyor, una bulayıp kızartın kroket olarak boy gösteriyor ya da sadece üzerine reçel koyup yeyin muhteşem bir kahvaltılık oluyor.

Hemen hemen her şekline bayıldığım lorun, neden en ünlü şekli ”lor tatlısı” diye düşündüm durdum. Gerçek lor tatlısını nasıl yaparım, evlerde yapıldığı şekli nasıldır diye düşünürken Tayfun, annesinin yaptığı nefis lor tatlısından getirdi evden. Hep beraber yedik ve gördük ki lor tatlısı böyle bir şeymiş.

Filiz Hanım, tatlının tarifini verdi. Biz de Tayfun’la uygulamaya geçtik. Tarif şöyle 1kg lor, bir kocaman avuç un, bir kabartma tozu, bir fincan zeytinyağ. Tüm malzeme karışıyor. Koyu bir kek kıvamana geliyor. Elinizi zeytinyağla yağlayarak ceviz büyüklüğünde toplar yapıyorsnuz. 170 derece fırında kızarıncaya kadar pişiriyorsunuz. Diğer yanda dört bardak suya dört bardak şekerle bir şerbet yapıp, şerbeti soğutuyorsunuz ve fırından çıkan tatlının üzerine döküyorsunuz. Fırına giren ilk tepsi biraz yayıldı, o yüzden un miktarını biraz arttırdım. İkinci tepsi çok güzel oldu.

Lor tatlısı genelde dondurmayla servis ediliyor, tamam biz de öyle yapacağız ama sanki biraz ekşi bir meyveden sosu olsa çok güzel olacak dedik. Çileği ve karadutu makineden geçirdik. Lor tatlısı, sakızlı dondurma ve meyve sosuyla çok güzel oldu.

Reklamlar