Midye Dolma

ezgi guven tarafından

Dolmalardan gidiyoruz bu günlerde. Sabah kabakçiçeği dolma ve yaprak sarma yaptık yine. Sonra hızımızı alamadık, bir de midye dolma yaptık ama midye dolma İstanbul usulü. Bugün balıkçıya tazecik midyeler gelmiş, kontrolü Tayfun yaptı. Güzel, taze ve liman değil Çanakkele boğazından.

Burada midye dolmanın içini sadece karabiberle hazırlıyorlar, İzmir usulü. Biz o kadar özlemişiz ki, fıstıklı, üzümlü, tarçınlı, yenibaharlı iç pilavı hemen İstanbul usulü yaptık tabii.

Önce midyeleri temizledi Tayfun, tek tek sakalları çıksın diye fırçaladı, sonra suyla biraz haşlandılar. Ağzını açmayan midyeler çöpe atıldı. Diğer tarafta iç pilav hazırlandı, soğan ve fıstık zeytinyağında kavruldu. Bol karabiber, yenibahar,tarçın ve kuş üzümü eklendi, pirinci, tuzu ve suyu ayarlandı. Pilavı tam anlamıyla pişirmeyecek, diri bırakacak miktarda su kondu. Tencerenin altı kapandıktan sonra demlenene kadar beklendi. Sonra tek tek iç pilavla dolduruldu. Tekrar bir tencereye dizilip midyeden artan suyla üstlerine tabak koyarak pişirildi. Daha soğumadan bir kaç tane yemişiz, en çok soğuyunca güzel oluyor ama böyle bile nefisti.

Reklamlar