Kabak Çiçeği Dolması

ezgi guven tarafından

Nihayet bu gün güneş çıktı Cunda’da. Böyle mayıs ayı mı olur diye herkes şaşkın. Bana öyle geliyor ki delice bir yaz geliyor bunun ardından. Bu mevsimin en güzeli yılın ilk kabak çiçekleri tabii. Her sabah erkenden çiçekçi amca yüz kadar çiçek getiriyor. Gülen de her sabah onları dolduruyor. Her gün taze taze çünkü dolaba girdi mi güzel olmuyor kabak çiçeği dolması.

Çiğden bir iç hazırlanıyor kabak çiçeği için. Pirinç, taze nane, taze soğan, dereotu, karabiber, tuz, bir domatesin püresi, zeytinyağ. Taze yeşillikler ne kadar çok olursa o kadar lezzetli oluyor dolma. Hazırlanan içle doldurulan kabak çiçekleri, bir tencereye önce düz tabak yerleştirilerek diziliyor. Bu hem dibini almasını engelliyor, hem de tencerenin tabanından yükselterek, salınan suyun buharıyla dolmayı pişirmeye yarıyor. Bir çay bardağı kadar suyla ağzı kapalı pişiriliyor dolma. Sonra ılık ılık yenen kabak çiçeği dolmasının tadına doyum olmuyor.

Bu arada biz de teras hazırlıklarına devam ediyoruz. Aslında çoğu bitti azı kaldı. Çiçeklendirme, bardağı çanağı yerleştirme, bir de masaların gelmesiyle işimiz bitmiş olacak. Yağmur da müsade ederse Taş Kahve manzaralı terasımıza çıkıp oturabileceğiz artık.

Reklamlar