Mürver Çiçeği Reçeli ve Likörü

ezgi guven tarafından

Cunda’ya mübadele yıllarında beş yaşındayken gelen ve yaşayan tarih olarak da tanınan Ali Onay’ın evinin bahçesindeymiş annemin ilk karşılaşması mürverle. Dantel gibi çiçekleri ilgi çekmeyecek bir şey değil zaten. Biraz uzun bir çalı boyunda ya da küçük bir ağaçık. Nisan ayının sonlarında çiçek açıyor, sonra da küçük üzümlere benzeyen meyveleri oluyor.

Ali Bey, anneme eşinin eskiden bu çiçeğin şurubunu yapıp yaz günleri eşe dosta ikram ettiğinden bahsetmiş. Cunda’da Ali Bey’in bahçesi dışında bir kaç mürver ağacı var. Ama aslında mürver ağacı Akdeniz Bölgesi dışında Türkiye’de her yerde yetişiyormuş. Küçük beyaz çiçeklerinin nasıl güzel koktuğunu, kokusunun dışında bir de damağımda bıraktığı tadını tarif etmek için bu yazıyı yazarken kendime bir kadeh mürver çiçeği likörü koydum, içiyorum. Damağımda beliren tat şöyle; bir turunçgil bahçesinde yürüyorum biraz limon, az bergamut, azıcık portakal var ama yanlışlıkla en çok da hanımeli dikilmiş bu bahçeye, işte sanırım böyle bir tat ve koku.

Bu yıl da yine mayıs ayının başında baktık ki açmış parktaki küçük ağaççık. Bir sabah erkenden gittik annemle toplamaya ki güneşten kokularını iyice salmasınlar ya da zedelenmesinler. Toplanan çiçekleri bez torbalara ya da buz çantalarına koymak gerek. Ayna ilk açıldığı yıllardan beri mürver çiçeği likörü yapıyoruz sonraki yıllarda da bu çiçeğin reçeli eklendi listeye.

Likörü yapımı şöyle. Elinizdeki çiçek miktarına göre, tamamen göz kararı, bir şurup hazırlıyoruz. Diyelim ki bir kilo şekere bir litre su gibi. Şurubu kaynatıyoruz, içine mürver çiçeklerini atıp, altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Sonra ince tülbentle süzüp, votkasını ilave ediyoruz. Şekerinin miktarı, votkasının sertliği tamamen damak tadımıza göre. Buz gibi soğutup içine de kırık buz koyup ikram ediyoruz.

 

Reçele gelince, bir dilim ekşi maya köy ekmeğine, süzme yoğurt, tereyağ ya da lor peyniri sürüp bir de bu reçeli ekleyince kahvaltı birden olağanüstü bir hal alıyor. Reçelin tadı saf bir çiçek balını andırıyor. Şiddetle tavsiye edilir.