Enginarlı Ekmek ”40 Enginar 40. Gün”

ezgi guven tarafından

İşte bu gün o gün. Karaciğerimizin kendini yenilediği, damağımızın lezzete doyduğu ve benim heyecanımın doruğa çıktığı ”o” gün. Kırk enginarın kırkıncı günü. Bu kırk gün içinde tüm Ayna ekibi tam 850 enginar ayıklamışız. Bu enginarların büyük bir kısmı  yetiştirdikleri muhteşem enginarlarla bize  destek olan Özen ve Hüseyin Kesebir çiftinden, bir kısmı da her şeyde olduğu gibi enginarda da bizi yalnız bırakmayan Zeki’den yani bizim çiftlikten ve tabii ki tümü yerli, tümü Cunda’dan.

Tadilatta olduğumuz süre boyunca neredeyse tüm Cunda ve Ayvalık da destek oldu ”40 Enginara”.  Cunda’da Sardunya Restoran, Uno Pizza, Yurtseven Antika’dan Nilgün Yurtseven, Özen Kesebir, Sakine Özkan, Özen Tokatlı’ya, Ayvalık’ta Fasulye yani Muazzez Eriş ve tabii ki Fırat Lokantası yani Nihat Usta. Bir de tüm bu enginarları pişirdiğimiz muhteşem zeytinyağı Kürşat Zeytinyağlarına. Herkese heyecanımızı paylaştıkları için çok çok teşekkür ederim.

Kırkıncı gün için ekmek seçmemizin sebebi tabii ki ekmeğin hayatımızdaki yerinden. Ekmek olmadan hayatın tadı eksik sanki. Ama nasıl bir ekmek, tabii ki ekşi mayadan yani bizim çiçekçi teyzenin annesinin mirası yılların yılı mayasından, tabii ki genetiği değiştirilmemiş buğdaydan, yani Sühan Bey’in çiftliğindeki Cumhuriyet buğdayından, enginardan sözetmeme gerek var mı bilmiyorum ama tabii ki Cunda enginarından.

Bu akşam Ayna’daki mütevazı soframızda ”40 Enginar” kutlamasına herkesi bekliyoruz.

Reklamlar