Enginar Kanepe ”40 Enginar 38. Gün”

ezgi guven tarafından

Ayna açıldı, yemeklerimizi pişirdik. Hala biraz kafamız karışık, neyin yeri neresi bilemiyoruz ama hayat bizim için normale döndü. Ayna yine bembeyaz, yine turkuaz perdeler rüzgarda uçuşuyor ve anlıyoruz ki yaz başlıyor.

İşte 38. gün ve karşınızda ”enginar kanepe”.  Çocukken kahvaltıda en sevdiğim şey annemin benden önce sabah kalkıp hazırladığı kanepelerdi. O kanepelerin kokusuyla uyanmayı çok severdim. Zamanla anladım ki o kokunun sırrı Trabzon’dan gelen tereyağmış. Aslında kanepenin içeriği çok basit, yumurtaya koyulup karıştırılan malzemelerden oluşuyor, ne isteseniz koyabilirsiniz içine, tereyağ bu noktada lezzeti doruğa çıkarıyor. Tabii ki zeytinyağlısı da mükemmel olur ama bir kez de tereyağlı deneyelim dedik enginarı.

Önce çanak enginarı buharda pişirdik, iyice yumuşattık. Diğer tarafta çırpılmış yumurtanın içine doğranmış kırmızı biber, yeşil biber, biraz Ayvalık teneke tulumu, biraz Kaz Dağlarından Fırat’ın taze keçi peyniri, biraz dereotu ve küçük küçük doğranmış Trabzon tereyağı ilave ettik. Pişirdiğimiz enginarların içine bu karışımı doldurup, on dakika kadar fırına verdik. Hep ekmekli kanepeye güzel bir alternatif oldu hem de enginarın tereyağlısını da görmüş, tatmış olduk.

Reklamlar