Enginar Çanağında Taze Bakladan Fava ” 40 Enginar 36. Gün”

ezgi guven tarafından

Günün enginarı yine Fasulye’den yani Muazzez’in mutfağından. Dün saat gece yarısını gösterdiğinde biz hala Ayna’da tadilat sonrası hazırlıkları tamamlamaya uğraşırken geldi Muazzez ve halimize acımış olsa gerek ki  güzel bir enginar yemeği daha getirdi bize. Bir yandan da Ayşe yani Cunda’daki Sardunya’nın sahibi de öğle yemeklerimizi getiriyor. Dayanışmanın böylesi!

Bu arada hazırlıklar neredeyse bitti, yani bu gün son! Yeni terasımızın sandalyeleri, masaları geldi, mutfaktaki eksikler neredeyse tamamlandı, aynalar asıldı, içkiler yerleştirildi. Hala terasın çiçekleri eksik ve tabii ne eksikleri farkedeceğiz daha ama yine de tüm ekip heyecanlıyız, gururluyuz ve biraz da yorgunuz.

Cunda’ya bu mevsimde gelenler bilirler asla eksik olmaz Taş Kahve’nin önünden baklalar. Zaten burada pişirilmeden de yenir bakla. Bakla, yanında da siyah zeytin baharın menüsüdür Ayvalık’ta.  Taze baklanın favası da bir başka oluyor. Bir kere rengi çok güzel, yeşil yeşil. Kıvamı da biraz farklı, tabi sonuçta tazecik sebze püresi! Aynı fava yapar gibi haşlanıyor bakla, haşlarken içine tuz, bir bütün soğan, su kadar zeytinyağ ve az sarmısak. Sonra bakla tamamen yumuşayınca makineden geçirilip püre haline getiriliyor. Diğer tarafta ayıklanıp haşlanan enginar çanaklarına bir sıkma torbası yardımıyla püre dolduruluyor. İşte sofranızda yine bahar ve yine Ege!

 

Reklamlar