Enginarlı Pizza ”40 Enginar 35. Gün”

ezgi guven tarafından

Ayna’da tadilatın bitmesine iki gün, 40 enginarın bitmesinyse 5 gün kaldı ve ben hala ikisine de bir türlü inanamıyorum. Bu projeye başlayıp 17. güne geldiğimizde geri kalan ne olacak diye paniklediğimi de inkar edemem. Ama Akdeniz mutfağı öyle bir mutfak ki ve bu coğrafya öyle çok olanak tanıyor ki bize, neredeyse anlamadan geçecek kırk gün. Enginar bir akdeniz bitkisi, İtalyanlar, Fransızlar çok kullanıyorlar bu doğaüstü sebzeyi. Akdeniz mutfağında ise es geçilemeyecek yegane şeylerden biri tabii ki ”pizza”.

Geçen akşam  fikir İsmet ve Ali Haydar’dan geldi. Enginarlı pizza! Ali Haydar ve  İsmet Pizza Uno’nun sahipleri. Cunda’nın en eski ve en sevilen restoranlarından biri Uno. Tamamen bir aile işletmesi  İsmet ve Ali Haydar anne ve babalarından aldıkları görevi başarıyla yapmaya devam ediyorlar. Bu işlerde aile olmak o kadar önemli ki! Sıcaklığı, samimiyeti, işe yansıyan sevgi ve özeni hemen hissedebiliyorsunuz. Sonra tekrar tekrar gitmek istiyorsunuz oraya.

Sabah erkendenUno’ya gittim, hemen mutfağa geçtik. Tüm ekip enginar ayıklıyordu zaten mutfakta. Ali Haydar ayıklanmış enginarları ince ince doğramaya başladı, sonra bir tavaya tabiii ki Ayvalık zeytinyağı koyuldu, doğranan enginarlar, biraz tuz, karabiber ve sarmısakla şöyle bir çevrildi. İnce açılan pizza hamuruna önce domatesli pizza sosu, sonra rendelenmiş Cunda sepet peyniri ve en son da enginarlar ve biraz taze soğan eklendi. Pizza fırından çıktığında sonuç muhteşemdi! Yaşasın enginar, yaşasın Akdeniz mutfağı, teşekkürler İsmet ve Ali Haydar.

 

Reklamlar