Kuzu Etli Enginar Pilavı ”40 Enginar 33. Gün”

ezgi guven tarafından

Dün enginar projesi bir şölen şeklindeydi. Annemin aklında bir süredir iki farklı enginar yemeği vardı. Biri Osmanlı mutfağından biri de kendi deyişiyle ”yeni İstanbul mutfağı” yani Şemsa Denizsel’in eşsiz, tadına doyulmaz mutfağından. Ayna’daki tadilat nedeniyle bir tür mekan sıkıntımız var ama ne sıkıntı. Biz de bu iki güzel yemeği Patriça’da Zeki’nin güzel çiftliğinde pişirip denemeye karar verdik. Çok güzeldi, çünkü evin önündeki enginar bahçesinden yapacağımız yemek için enginar topladık önce. Sonra asma yaprağı topladık verandanın önünden. Bu yemek şarapsız olmaz dedik gidip şaraphaneden şarap doldurduk. Zeytinyağ deseniz yine bahçeden. Yani neredeyse tüm yemeğimiz ve içkimiz Zeki’nin Patriça’daki çifliğinden.

İki farklı yemek denedik ama bugün Şemsa Hanım’ın kuzu etli  enginarından bahsetmek istiyorum. Bu tarifi bana anlatan ortak arkadaşımız Çağlayan Hanım. ”Şemsa nefis bir kuzu etli enginar yapıyor” deyince, ”biz pişirdik kuzu etli enginar” dedim. Ama sonra anladım ki bunu söyleyerek hata ettim. Çünkü bu Kuzu Etli enginar başka!

Bir tencerede kuzu etleri pişirilmeye başlandı, etler tam pişmeden üzerine enginarlar dizildi, onlar da yumuşayınca en üste pirinç  ilave edildi, tahta kaşıkla üzerinden bir kaç kanal açarak pirinci pişirecek kadar su koyuldu. Tencerenin altını kapattıktan sonra pilav demlensin diye bir süre bekledik. Sonra tencereyi ters çevirdik ki ne manzara. En üstte kuzu etleri, ortada enginarlar, en altta da nefis bir pilav. Tadına doyamadık. Şu tadilat günlerini fırsat bilerek ”gerçek bir keyif” yaptık. Bu güzel tarif ve diğer her şey için size çok çok teşekkür ederim Şemsa Hanım!

Reklamlar