Elmalı Portakallı Enginar ”40 Enginar 28. Gün”

ezgi guven tarafından

Uzun zamandır hem korktuğumuz hem beklediğimiz an geldi ve dün Ayna’da büyük tadilat başladı.  Malum boya işleri, bir de Fırat’ın yardımlarıyla Ayna’ya katılacak yeni bir teras. Tüm bunlar hem çok heyecanlı hem çok telaşlı, hem çok güzel de ”40 enginar” Ayna kapalıyken nasıl devam edecek?

Aklıma Ayşe’nın bahsettiği elmalı, portakallı enginar geldi. Ayşe; Cunda’da Sardunya isimli restoranın sahibi, bizim de arkadaşımız! Ben bu enginar yemeklerini çılgınca düşünürken, o da ustasının yaptığı bu tariften bahsetmişti. Sardunya’ya gittim enginarın fotoğrafını çektim, sonra da afiyetle yedim. Portakal ve elma gerçekten yakışmıştı enginara. Böylece önümüzdeki on gün boyunca ”40 enginar” projesinin nasıl ilerleyeceği de belli oldu. Ayvalık’ta Cunda’da Edremit’te yani yakın çevrede bildiğim güzel yemek yapan kim varsa gidip orada enginar yiyeceğim. Bakalım ne sürprizler çıkacak karşıma.

 

Sardunya Usulü Elmalı, portakallı enginar için önce her zamanki gibi enginarlar temizlenmiş. Bir tencerede soğan kavrulmuş, Üzerine enginar çanakları, zeytinyağ ve biraz suyla pişmeye bırakılmış. Enginarlar pişmeye yakınken elma dilimleri, portakal filetoları ve bir portakalın suyu enginara ilave edilip, bir kaç tıkırdatılıp altı kapatılmış. Enfes bir şey olmuş, önerilir!

Reklamlar