Çiçek Enginar ”40 Enginar 27. Gün”

ezgi guven tarafından

Cunda’ya geldiğimden beri ve tabii Ayna’nın buluşturucu etkisiyle çok fazla insanla tanıştım. Büyük şehirlerden gelip yerleşenler, burada doğup büyüyenler, sadece tatil için Cunda’ya gelenler ama bir daha vazgeçemeyenler. Bir sürü bambaşka insan!  Hepsi birbirinden farklı ama hepsinin ortak noktası Cunda, Ayvalık.

Bu günün enginarını yapan Özen Hanım, Özen Tokatlı bir ressam. Cunda’yı yaşamak için tercih edenlerden. Hayatı boyunca bir çok farklı yerde yaşamış, büyük şehirlerde Ankara’da, İstanbul’da. Burada karar kılmış. Özen Hanım’ı Ayna’nın açılışından beri tanıyorum. Neredeyse on sene olacak. O hep çok ince, güler yüzlü, her zaman her şeyin farkında. Annem enginar projemizden bahsedince hemen bir enginar da ben yapayım dedi. Zaten mutfağı çok iyidir, biz de bayıldık bu teklife. Bu sabah geldi ve hemen işe koyuldu.

Önce içini hazırladı, pirinç, bol taze nane, dereotu, maydonoz, taze soğan, karabiber, tuz, biraz limon suyu, dolmalık fıstık ve kuşüzümü. Diğer tarafta enginarların sapları kesildi, yıkandı ve bütün olarak bırakıldı. Sonra en dış yapraktan başlayarak yaprakların içine hazırlanan karışım dolduruldu. Tencereye koyulup biraz suyla enginarlar ve pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirildi. Fotoğraftan ne kadar güzel görünüyorsa ondan fazlasını hayal edin, hem çok lezzetli hem de bakınca yüzünüzü gülümseten bir görüntüsü oldu, bayıldık.

Reklamlar