Kozalak Pasta ve Isırgan Akıtma

ezgi guven tarafından

Ebru’yla kozalak pasta yaptık! Hem çok eğlendik hem kozalaklar çok güzel görünüyor hem de tadı enfes. Bu tarif Ebru’nun. Pirinç patlakları, tereyağ, çikolata, meyve şekerlemesi ve kakaodan oluşuyor. Çikolata ve tereyağ eritiliyor. Pirinç patlakları geniş bir kaba konulup üzerine tüm malzeme ilave ediliyor ve karıştırılıyor. Bir tür mozaik pasta. Sonra limon sıkıcağının ters çukuru kalıp olarak kullanılıyor. En son üzerine hindistancevizi rendesi serpiliyor ve sonuç:

Kadriye de bir yandan bize Midilli, kendi deyimiyle ada yemekleri ziyafetleri çekmeye devam ediyor. Bugün ‘ısırgan akıtma’ yaptı. Aslında daha önce de ısırgan basma yapmıştı. O tarifi de anlatmıştım. Birbirine benzer iki yemek ama hangisi daha güzel karar veremiyorum.

Önce ısırganlar temizlenip ayıklanıyor. Biraz soğanla çok hafif çevrilip, üzerine lor peyniri ve bol karabiber koyuluyor ve tuz ve ”tabii zeytinyağ”. Sonra aynen bir krep hamuru yapılıyor, yumurta, süt,un, biraz karbonat ve ”tabii zeytinyağ”. Lorlu ısırgan otu karışımı tepsiye seriliyor ama ”tabii zeytinyağ” sürülmüş olmalı tepsiye. Üzerine de hamur tüm tepsiye eşit dağıtılarak akıtılıyor. Buradan da ismini alıyor ”akıtma”. Fırında yaklaşık bir saat pişiyor. Nasıl kötü ya da vasat olabilir ki. Doğanın tüm mucizeleri bir arada. Isırgan otu, yumurta, süt, un ve tabii Kürşat’ın 0.3 asit, erken hasat, soğuk sıkma Ayvalık zeytinyağ.

Reklamlar