Lezzetli Lodos Fırtınası

ezgi guven tarafından

Bugün Cunda’da lodos fırtınası var. Hepimiz uykulu, biraz miskin ve oburuz. Her şey pek bir iştah açıcı görünüyor gözüme.

Mesela Süha Bey’le Kevser Hanım’ın getirdiği nefis tam buğday unu. Cumhuriyet buğdayından taş değirmende çekilmiş nefis un ve ekmek. Hemen ekmeğin üzerine tereyağ sürülüyor, yanında turp ve biraz deniz tuzu.

Ardından Fatih Bey geliyor İzmir’den, kocaman kavak ağacından bir kutuyla. Merakla açıyoruz kutuyu. ‘Tariş İncir Kooparatif’inin dış satışlar için hazırladığı nefis kuru incirler. Tadına doyulmuyor, görüntüsü harika.

Sonra pazardan tazecik otlar. Karışık ot kavurma yapılıyor tabii hemen. Gülen ve Kadriye iş başında. Neler var ot kavurmanın içinde? Yöresel isimleriyle, kafkalira, hacıkovar, yabani kereviz otu, lapasa, kaz ayağı, ebegümeci, gelincik otu, arapsaçı. Lezzetini siz düşünün.

Başka, annem sıcak sıcak bir buğday çorbası yaptı. Bir de pazardan nefis çıtır çıtır rokalar aldık. Gülen kırmızı soğanları piyazlık doğradı içine biraz tuz ve sumak koyup bekletti sonra rokaların üzerine koydu. Zeytinyağ ve narekşisiyle arnavut ciğerinin yanına nefis bir salata yaptı. Yanında da bol baharatla zeytinyağda çevrilmiş minik patatesler.

Reklamlar