Toprak Ana Günü Hazırlıkları, Aşure ve Fasulye Diblesi

ezgi guven tarafından

Bugün yine yoğun bir gün. Sabah erkenden ilk iş erişteli mercimek çorbası ve anneannemin nefis yemeği fasulye diblesi yapıldı. Fasulye diblesi bir çeşit sebzeli pilav aslında. Bir karadeniz yemeği. Ben çocukken anneannem çok yapardı, aslında bir yaz yemeği. Yanına da çoban salatası yapılırdı ama kış vaktinde biz turp ve havuç salatasıyle yetineceğiz. Fasulye diblesi yapmak için önce fasulyeler ayıklanıp yıkanıyor sonra bir elinize sığabilecek kadar fasulye avuçlanıp ince ince diliniyor. Soğanlar yemeklik doğranıyor. Sonrası çok kolay bir pilav tenceresinin en altına fasulyeler, üzerine pirinçler en üstüne de soğanlar koyuluyor, bir bardak da su. Tencerenin kapağı kapatılıp pişirilmeye bırakılıyor. Tabi bir Karadeniz yemeği yapıyoruz, tereyağ olmazsa olmaz. Pilav piştikten sonra ayrı bir yerde tereyağ kızdırılıp üzerine dökülüyor.

 

Bu sırada ben bir yandan kahve kremalı cheesecake ve muzlu sakızlı rulo pasta yaparken Meral teyzem de aşure yapmaya koyuldu. Kocaman bir kazanla aşure yaptık. Ama yarına kalır mı bilmiyorum. Bence hemen bitmeden gelip yeyin.

 

Yarın akşam bir gece erken kutlayacağımız ”toprak ana” günü var. Tatlı olarak aşure güzel olur diye düşündük. Bir de ”cunda cumhuriyet fırınında” pişecek olan çok tahıllı ekşi mayalı nefis ekmeğimiz var. Ana yemek ise, Cunda Adası’nın eczacısı   ve Girirt Mutfağı geleneğinden gelen Birgül Hanım ve  yemek konusunda sürekli başının etini yediğim Tanju’dan. Eski Cunda yemeklerinden ”sirkeli ciğer” pişirecekler! Çorba olarak da kök sebzelerden oluşan nefis bir sebze çorbası var. Bir de tabii Zeki’nin nefis taze şarabı. Yarını biz de iple çekiyoruz. Sürprizleri ve gecenin yemek fotoğraflarını ayrıca yazacağım. Bekleriz.

Reklamlar