Isırganotu Çorbası, Narekşili Bebek Kabak, Tavuklu Akkız

ezgi guven tarafından

Evet bugün yine cumartesi. Hava buz gibi. Neler pişirsek neler yesek dedik. İşte bunlar çıktı bugün Ayna’nın mutfağından.

Çorba tam bir demir ve vitamin deposu.  Aslında anneannem ısırgan otundan ilginç bir yemek pişirirdi. Muhallebi kıvamında yemyeşil bir yemek olurdu ve et de koyulurdu aynı zamanda.  Annem de bu yemekten esinlenerek bir çorba yaptı. Çok da güzel oldu yıllardır da yapmaya devam ediyor. Isırganlar haşlanıp blenderdan geçiriliyor. Sonra biraz unla koyulaştırılıyor. İşte bu kadar, hem de çok lezzetli. Sanırım fotoğraf lezzetini tam yansıtamıyor. Siz biraz hayal gücünüzü zorlayın.

 

Narekşili bebek kabak da aslında teyzemin yemeği. Teyzem Antakya civarında yaşarken öğrenmiş bu yemeği. Önce piyazlık soğanlar doğranıyor, tencereye koyuluyor sonra üzerine bebek kabaklar. Bol bol kuru nane ve nar ekşisi ilave edilip pişiriliyor. Kabağa güzel bir lezzet veriyor nane ve nar ekşisi. Tavsiye edilir.

 

Son yemek de tavuk etli akkız. Benim Ege’de tanıştığım bir ot akkız namı diğer şevket-i bostan. Aslında bir otun kökleri. Çok yararlı olduğu söyleniyor ve çok da lezzetli. Kendine özgü bir aroması var. Bitkinin sakızı kokuyor diyorlar buralarda. Tavuk ve soğan önce yağda biraz pişiriliyor. Sonra içine akkız ve birazcık su koyulup pişmeye devam ediyor. Ayıklamak ve temizlemek için de Gülen ve Kadriye’ye başvuruluyor.

Reklamlar