Erken Hasat Zeytinyağından Ev Yapımı Mayonez

ezgi guven tarafından

Yeni hasat zeytinyağ öyle muhteşem ki. Kokusu beyin kimyamı etkiliyor, mutluluk veriyor, tadı sanki Ayvalık’ın tüm güzelliğini içine almış, damağınızda lezzet baloncukları patlıyor, dans ediyor. Doğanın bu mucizesi karşısında bir kez daha  mutluluk sarhoşu oluyorum.

Yakşalık iki haftadır devam ediyor hasat. Biz de adeta zeytinyağıyla kalkıyoruz, zeytinyağıyla yatıyoruz. Bir ekşi maya ekmek batıralım yiyelim, dur bunu da içelim, bu ekmeği de kızartalım da banalım diyerek, üç-dört kişi sadece atıştırarak yemekler dışında günde bir buçuk litre zeytinyağ yiyoruz.

Geçen gün de bu muhteşem zeytinyağdan mayonez yapalım dedik. Çok da güzel oldu. Sonuçta mayonez bir sos, bir şeylere karıştırıp yemek lazım. Ama bu öyle değil. Henüz filtre bile edilmememiş bulanık zeytinyağının acısı mayoneze garip bir yakıcılık veriyor. Ekmeğin üzerine sürüp kendi başına yeniyor. Bir de sabah kahvaltısında kızarmış ekmeğin üzerine sürüp, haşanmış yumurtayla denemenizi de tavsiye ederim. Ne diyim ki çok güzel, çok.

Reklamlar