Falan ”flan”

ezgi guven tarafından

Bugün ‘flan’ yaptım. Sevdiğim bir Fransız yemekleri kitabım var. Tarif ordan ama sanırım tatlı aslında İspanya’ya ait. Muhallebili tart da diyebiliriz bu tatlıya. İçinde bol miktarda yumurta olmasına rağmen hafif ve lezzetli oldu.

Bademli Tart Hamuru

1 yumurta

1 yumurtanın sarısı

400 gram un

1 çay kaşığı limon rendesi

160 gram şeker

55 gram toz badem

150 gram yumuşak tereyağ

Tüm malzeme karıştırılıp sertçe bir hamur yapılıyor. Buzdolabında 10 dakika bekletildikten sonra açılıp tart kalıbına yerleştiriliyor. Tekrar buzdolabına koyuluyor.

Bademli Krema

6 yumurta sarısı

185 gram şeker

60 gram un

55 gram toz badem

1 litre süt

4 çubuk vanilya

Kızılcık marmelatı

1 yumurta üzerine sürmek için

Yumurta sarıları ve şeker krema gibi olana kadar çırpılıyor. Un ve badem unu içine koyulup iyice karıştırılıyor. Diğer tarafta süt bir tencereye koyuluyor. Vanilya kabukları uzunlamasına çiziliyor. Kabuklar ve tohumlar da sütün içine ekleniyor, birlikte kaynatılıyor. Sonra yumurtalı karışım çırpılarak, süt yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave ediliyor ki sütün sıcaklığından yumurtalar pişmesin. En son hepsi birlikte tencereye koyulup kaynayıncaya kadar pişiriliyor ve soğumaya bırakılıyor. Muhallebi hazır.

Buzdolabındaki tart hamurunun üzerine annenizin yaptığı muhteşem kızılcık marmelatı sürülüyor. Ardından muhallebi dökülüyor ve en üstüne çırpılmış bir yumurta sürülüyor. 180 derece fırında kırk dakika pişiriliyor. Sonuç çok lezzetli. Badem hem muhallebiye hem de tarta nefaset katıyor. Bu kadar uğraşamam diyorsanız gelip Ayna’da yiyebilirsiniz.

Reklamlar