Balık Çorbası

ezgi guven tarafından

Dün Ayna kapalıydı. Malum pazartesi tatili. Sağnak yağmur  ve lodos fırtınasına aldırmayarak Dikili’ye gittik. Bademli ve Deniz Köy’ü gezdik. Dönerken de bir balıkçıda tazecik nefis adabeyleri bulduk. Balık Çorbası pişirmeye karar verdik.

Sabah hemen Ayna’ya geldik. Adabeylerini nam-ı diğer lipsosları az suyla hafif haşladık. Suyu bir kenara ayırdık. Sonra balıkların etlerini kılçıklarından ayırdık. Kafaları, kılçıkları, derileri, ayırdığımız haşlama suyuna geri koyduk. İçine biraz defne, beyaz top biber ve kereviz yaprağı ilave ettik. Suyu çoğalttık ve  tüm aromayı ve jöleyi salması için kısık ateşte kaynatmaya devam ettik.

Diğer tarafta soğan, havuç, patetes ve Ulaş’ın yetiştirdiği nefis Kaz Dağı kırmızı biberlerini yıkadık, ayıkladık, küp küp doğradık. Önce soğanı hafif kavurduk. Sonra diğer malzemeleri de tencereye ilave ettik, kavurmaya devam ettik. İçine bir bağ maydanozun saplarını demet yaparak attık. Sonra bir önceki aşamada elde ettiğimiz balık suyunu süzerek sebzelerin içine koyduk. Bir süre daha kaynattık. Balıkları içine attık. Maydanoz demetini çıkardık. Bir yumurtanın sarısını ve bir limonun suyunu çırptık. Çorbaya terbiye verdik ve de altını kapattık. Bu yağmurlu ve lodosun yerini poyraza bıraktığı soğuk Cunda gününde daha güzeli de olamazdı.

Reklamlar